Ντέρμπι έγινε και το ματς του Εθνικού με τον Αμύντα

Ντέρμπι έγινε και το ματς του Εθνικού με τον Αμύντα με τους πειραιώτες να νικούν στην παράταση με 69-66 χάρη σε καλάθι του Τσούτσου!.Στην κανονική διάρκεια του αγώνα, που Ζούπας ήταν αυτός που έστειλε το ματς στην παράταση, ενώ στην τελευταία επίθεση ο Εθνικός έχασε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη. Σο έξτρα πεντάλεπτο ο έμπειρος σέντερ ήταν αυτός που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, ενώ ο Περσίδης αμέσως μετά αστόχησε σε δύο βολές.

Εθνικός-Αμύντας 69-66 (κ.α. 58-58)
Διαιτητές: Κορομηλάς Ηλ.-Θεοδωρόπουλος-Λύρας (Ηπιώτης)
Δεκάλεπτα του αγώνα: 19-14, 34-27, 45-40, 58-58, (πρτ.) 69-66.
Εθνικός (Συμεωνίδης): Πάντσιος 5 (1), Καρακωνσταντάκης 4 (1), Μάρτζος 13 (1), Τσούτσος 7 (1), Λάανε 8, Οικονομόπουλος 5 (1), Μαχαίρας 20, Δρόσος, Περσίδης 4, Σκλήβας 3.
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 12 (2), Πίνης, Τοπάλλι 11 (1), Διαμαντόπουλος 7 (2), Βογιατζής, Βαρδιάνος 3 (1), Κερασοβίτης 9 (1), Κουκουνιάς 11, Μπάρμπας 12 (2), Καμπούρης 1.

Πηγή: basketblog.gr