Νίκη δια πυρός και σιδήρου για Ολυμπιακό, ρεκόρ για Σπανούλη!

Betarades

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε ο Ολυμπιακός από το κλειστό γυμναστήριο της Νέας Σμύρνης (79-73 τον Πανιώνιο Βίκος Cola) σε ιστορική αναμέτρηση για τον Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος με 2’ και 33’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περίοδου, με την δεύτερη εύστοχη βολή που εκτέλεσε, έφτασε τους 9 πόντους στο ματς και συνολικά τους 5.201, ξεπέρασε τον προηγούμενο ρέκορντμαν Νίκο Χατζή, και έγινε ο κορυφαίος σκόρερ στην ιστορία του επαγγελματικού πρωταθλήματος (από το 1992 ).

Ο αρχηγός των «ερυθρολεύκων» παράλληλα με το ιστορικό κατόρθωμα του, στην αναμέτρηση της Νέας Σμύρνης (που έγινε «κεκλεισμένων των θυρών» λόγω τιμωρίας των γηπεδούχων) συμπλήρωσε 467 συμμετοχές στην STOIXIMAN.GR Basket League και αναρριχήθηκε στην έκτη θέση από την έναρξη του επαγγελματικού πρωταθλήματος, ξεπερνώντας τον Δημήτρη Παπανικολάου.

Για τη νίκη του Ολυμπιακού καθοριστικά ήταν τέσσερα εύστοχα τριών πόντων, ένα από τους Σπανούλη, Ιωάννη Παπέτρου και δύο από τον Βαγγέλη Μάντζαρη στο τελευταίο επτάλεπτο της συνάντησης και ενώ οι «κυανέρυθροι» είχαν μειώσει στον πόντο 62-61 στο 33’ του αγώνα.

Ο Πανιώνιος Βίκος Cola μπήκε στην αναμέτρηση με μεγαλύτερη ενέργεια και περισσότερη συγκέντρωση και με 9 πόντους με ένα τρίποντο του Μαρκίθ Κάμινγκς, προηγήθηκε με 19-13, στα πρώτα δευτερόλεπτα της δεύτερης περιόδου. Ο «Ιστορικός» διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 16’ (26-22), που οι «ερυθρόλευκοι» με σερί 9-0 σε διάστημα λίγο παραπάνω των δύο λεπτών με τέσσερις πόντους του Σπανούλη, προσπέρασαν με 31-26 (στο 18’). Με δύο τρίποντα του Ιωάννη Παπαπέτρου στα τελευταία δύο λεπτά, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με +7 (39-32) για τον Ολυμπιακό.

Η διαφορά για την ομάδα του Πειραιά έφτασε σε διψήφιο επίπεδο (43-32) στα πρώτα ενάμιση λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με τέσσερις πόντους του Κώστα Παπανικολάου. Με δύο τρίποντα των Σπανούλη, Παπαπέτρου, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 14 (53-39) στο 26’. Μετά το ρεκόρ του Σπανούλη (56-42, 2’ και 33’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου), ωστόσο, ο Πανιώνιος Βίκος Cola με επιμέρους σκορ 8-2 με έξι πόντους του Ντέγιαν Κράβιτς, μείωσε στους 8 (58-50 σκορ τρίτης περιόδου).

Η αντεπίθεση των «κυανέρυθρων» συνεχίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτου και με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Τάιρον Μπρέϊζελτον και τέσσερις του Κράβιτς, ο Πανιώνιος Βίκος Cola μείωσε στον πόντο (62-61), με 6’ και 54’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης. Το συνολικό επιμέρους σκορ από το 28’ ήταν 19-6 για τον «Ιστορικό». Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν… ανάσα με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Παπαπέτρου (65-61), ακολούθησε η αποβολή του Μπρέϊζελτον με δεύτερη τεχνική, και νέο τρίποντο για τον Ολυμπιακό, αυτή την φορά από τον Σπανούλη, που έκανε το σκορ 69-63, 3’ και 19’’ πριν την λήξη του αγώνα.

Τα δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Βαγγέλη Μάντζαρη, με τα οποία το σκορ έγινε 75-68, με 1’ και 32’’ να απομένουν γαι το τέλος, έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των «ερυθρόλευκων».

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 32-39, 50-58, 73-79.

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού): «Μετά τις αρχές της δεύτερης περίοδου πήραμε μια διαφορά, κλέισαμε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα επτά πόντων. Ανεβάσαμε αυτή την διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ποτέ δεν ήμασταν άνετοι, γιατί ο Πανιώνιος πάντα πάλευε, είναι μια μαχητική ομάδα, και στο τέλος μας δυσκόλεψε, πλησίασε στο σκορ. Θεωρώ όμως ότι σε εκείνο το σημείο βάλαμε κάποια σουτ από την περιφέρεια, πήραμε μια διαφορά επτά – οκτώ πόντους και έτσι νικήσαμε το παιχνίδι.

Συγχαρητήρια στον Πανιώνιο για την προσπάθεια του, δεν ξεχνώ τα δύο χρόνια που ήμουν προπονητής εδώ και εύχομαι καλή πορεία στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές και να πετύχει τον στόχο του».

Για τις απουσίες και την προετοιμασία εν όψει του πρώτου αγώνα των πλέι οφ της Ευρωλίγκας απέναντι στην Ζαλγκίρις: «Δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω ποιοι από τους παίκτες που είναι τραυματίες, θα είναι έτοιμοι στον πρώτο αγώνα κόντρα στην Ζαλγκίρις, γιατί πάμε μέρα με τη μέρα, σήμερα στην άκρη του πάγκου είχαμε την μισή ομάδα. Παίξαμε σήμερα με μια δεκάδα ανάγκης. Σιγά, σιγά θα δούμε σε ποια κατάσταση θα είναι οι παίκτες που προέρχονται από τραυματισμούς.

Όσο για την προετοιμασία, είναι πραγματικά πολύ δύσκολο, όταν λείπει για παράδειγμα ο Πρίντεζης ένα μήνα, ο Τιλί δύο εβδομάδες και υγιείς να είναι σε ποια κατάσταση θα βρίσκονται. Όταν οι παίκτες μπαίνουν από μεγάλο τραυματισμό δεν είναι και στην καλύτερη τους κατάσταση. Ευελπιστώ με την εμπειρία που έχουν οι δύο και ο Στρέλνιεκς όταν είναι έτοιμοι να δώσουν το μάξιμουμ για την ομάδα».

Για το ρεκόρ του Βασίλη Σπανούλη: «Έχω ξαναπεί ότι ο Σπανούλης είναι ένας παίκτης που σπάνια βγαίνει στο παγκόσμιο στερέωμα. Είναι ένας παίκτης, ο οποίος έχει δουλέψει πάρα πολύ στην καριέρα του και δεν είναι τυχαίο ότι έφτασε εδώ που έχει φτάσει. Του αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για την προσπάθεια που έχει κάνει όλα αυτά τα χρόνια, αλλά μπορώ να πω ότι του αξίζουν ακόμη πιο πολλά συγχαρητήρια γιατί συνεχίζει να έχει την ίδια «φλόγα» και πάθος σε αυτή την φάση της καριέρας του, έχοντας κερδίσει σχεδόν τα πάντα, να θέλει να κερδίσει σε κάθε αγώνα, προπόνηση και κάθε τίτλο. Αυτό δείχνει τα ψυχικά χαρίσματα που έχει πέρα από το ταλέντο και γι’ αυτό ως προπονητής του θέλω να τον συγχαρώ».

Βαγγέλης Ζιάγκος (προπονητής Πανιωνίου Βίκος Cola): «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη του. Είχαμε τρεις βασικές προτεραιότητες στο παιχνίδι απόψε. Η μία ήταν να περιορίσουμε κατά το δυνατόν την περιφερειακή δημιουργία του Ολυμπιακού που έχει 21 ασίστ μέσο όρο την φετινή σεζόν. Η δεύτερη να περιορίσουμε τους πόντους δεύτερης ευκαιρίας από τα επιθετικά ριμπάουντ και η τρίτη να περιορίσουμε το επιθετικό τρανζίσιον του Ολυμπιακού, που είναι ταχύτατη ομάδα μέσα στο γήπεδο, μέσω κυρίως του περιορισμού των δικών μας λαθών.

Στα δύο από τα τρία κομμάτια πήγαμε αρκετά καλά, έχοντας 8 λάθη στο πρώτο ημίχρονο και μόλις ένα στο δεύτερο. Ο Ολυμπιακός σκόραρε μόλις 4 πόντους από αιφνιδιασμό. Επίσης στα επιθετικά ριμπάουντ έγινε μια πολύ μεγάλη προσπάθεια από τα παιδιά, όταν είχαμε δώσει εννέα επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο και μόλις δύο στο δεύτερο. Κάποιες λεπτομέρειες, όπως η αλληλοκάλυψη και η άμυνα στο πικ εν ρολ που έδωσαν ξεμαρκάριστα σουτ από την περιφέρεια και είναι σουτ τα οποία σε «σκοτώνουν» ψυχολογικά και δίνουν ψυχολογική αβάντα στον αντίπαλο.

Σαφώς η απώλεια νωρίς με τρία φάουλ και μία τεχνική ποινή αδικαιολόγητη στον Μπρέιζελτον έπαιξε πολύ μεγάλο ρόλο στην εξέλιξη του παιχνιδιού και κυρίως στην επιθετική μας οργάνωση. Η δε αποβολή του, επίσης, είναι κάτι που μας προκαλεί απορία.

Συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθειά τους. Και συγχαρητήρια κυρίως γιατί όπως είχαμε πει και το λέμε συνέχεια δεν πάμε διεκπαιρεωτικά για κανένα παιχνίδι, αλλά να διεκδικήσουμε. Αυτό κάναμε και σήμερα σεβόμενοι την φανέλα που φοράμε και την προσπάθεια που γίνεται από όλους. Έχουμε άλλους τρεις τελικούς. Έχουμε κάνει όλοι τις υπερβάσεις μας. Είμαστε πολύ αισιόδοξοι και δυνατοί και πιστεύουμε ότι θα τα καταφέρουμε έως το τέλος. Καλή επιτυχία στον Ολυμπιακό στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του».

Για το εάν το σημερινό ματς ήταν χαμένη ευκαιρία για τον Πανιώνιο Βίκος Cola: «Έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς, ναι, δεδομένου των απουσιών του Ολυμπιακού και του προσανατολισμού του στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις. Ήταν δύο κομμάτια που ξέραμε πως θα επηρεάσουν την απόδοση τους όπως και έγινε. Γι’ αυτό και πιστέψαμε στο ματς για έναν λόγο παραπάνω. Τα έως τώρα αποτελέσματά μας και η πορεία πρωταθλητισμού που κάνει η ομάδα με 6 νίκες στους τελευταίους 10 αγώνες, αυτή η πορεία μας έχει δώσει αυτοπεποίθηση ότι μπορούσαμε να νικήσουμε. Και αυτό αποδείξαμε με την απόδοση μας. Έτσι όπως πήγε το ματς με κάποιες μικρές λεπτομέρειες, εάν ήταν διαφορετικές, μπορεί το αποτέλεσμα να ήταν διαφορετικό».

Για τις τρεις τελευταίες αγωνιστικές του πρωταθλήματος: «Θα κερδίσουμε δύο από τα τρία ματς και θα μείνουμε στην κατηγορία».

Πηγή: ΕΣΑΚΕ