Νίκη <<δια πυρός και σιδήρου>>  για Νικόπολη με αντίπαλο τον Α.Ο.Κ Βέροιας

Δια πυρός και σιδήρου πήρε τη νίκη σήμερα Κυριακή 12 Νοεμβρίου ο Σ.Κ Νικόπολη στο ΔΑΚ Πρέβεζας στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Γ Εθνικής Ανδρών (3ος Όμιλος), αφού επιβλήθηκε του ΑΟΚ Βέροιας στην παράταση με σκορ 77-69 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μακρόπουλο, σε ένα ματς όπως εξελίχθηκε ακατάλληλο για καρδιακούς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και με τρίποντα των Νίκα, Βαγενά και Κακιούζη έκαναν γρήγορα το 11-4, με το δεκάλεπτο να τελειώνει 19-13. Στο δεύτερο μέρος ο Τσιτσώνης έκανε το 24-15 8:15 πριν τη λήξη του ημιχρόνου με τον Σισμάνη για τους γηπεδούχους με πέντε συνεχόμενους πόντους να μειώνει σε 26-2ο. Ο Βαγενάς 4:54 πριν το ημίχρονο σκόραρε για το +10 της Νικόπολης(30-20), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν και να τελειώνουν το ημίχρονο στο -6(37-31).

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου δυο εύστοχα τρίποντα του Τσιτσώνη έφεραν πάλι τη διαφορά στο +10(46-36), ενώ με τρίποντο του Μακρόπουλο η διαφορά ανέβηκε στους 13 (49-36)4:48 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Στη συνέχεια ένα μπλακ-άουτ της Νικόπολης έδωσε την ευκαιρία στην Βέροια να μειώσει τη διαφορά με το δεκάλεπτο να τελειώνει 49-46, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα σερί 0-10.

Το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενοι πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ 49-50 7:47 πριν τη λήξη με το παιχνίδι να παίρνει φωτιά. Το σκορ εναλλάσσονταν συνεχώς με τη Βέροια να κάνει και το +6(51-57) με τρίποντο του Σισμάνη 5 λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Εκεί ο Μακρόπουλος δήλωσε παρόν. Με πέντε συνεχόμενους προσωπικούς του πόντους μείωσε σε 56-57, ενώ λίγο αργότερα ένα τρίποντο του Τσιτσώνη έφερε το ματς στα ίσα(59-59).Ο Μακρόπουλος πάλι με 4 συνεχόμενους πόντους έκανε το 65-65 με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Ο Νίκας σκόραρε για το 67-65, ενώ στη συνέχεια με δικές του βολές και του Τσιτσώνη έγινε το 71-67 (1:03). Ο Τρουμπούκης για την Βέροια έχασε 2 καθοριστικές βολές να μειώσει το σκορ , με το Μακρόπουλο να κάνει το 73-67, ενώ ο Βαγενάς με τρίποντο έκανε το 77-67, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν 77-69, που ήταν και το τελικό σκορ του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 37-31, 49-46, 65-65(κ.δ), 77-69

Σ.Κ ΝΙΚΟΠΟΛΗ(Παπίρης): ΒΑΓΕΝΑΣ 17, ΑΡΓΥΡΟΣ, ΣΟΥΛΙΩΤΗΣ, ΤΣΙΤΣΩΝΗΣ 13, ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ, ΚΑΚΙΟΥΖΗΣ 6, ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ 4, ΓΕΩΡΓΑΚΗΣ, ΝΙΚΑΣ  16, ΜΑΚΡΟΠΟΥΛΟΣ 21, ΜΠΑΚΑΛΗΣ, ΜΠΑΛΛΑΣ.

Α.Ο.Κ ΒΕΡΟΙΑΣ(Κελεπούρης): ΤΡΟΜΠΟΥΚΗΣ 4, ΟΥΣΟΥΛΤΖΟΓΛΟΥ, ΣΙΣΜΑΝΗΣ 20, ΓΚΑΝΑΣ, ΒΛΑΧΟΣ 15, ΜΑΥΡΙΔΗΣ 18, ΒΟΡΓΙΑΖΙΔΗΣ, ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ, ΝΤΟΥΛΑΒΕΡΗΣ, ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗΣ, ΧΑΤΖΗΛΑΜΠΡΙΝΟΣ, ΓΙΑΝΝΟΥΖΑΚΟΣ 12.

Δείτε ΕΔΩ φωτογραφικό υλικό

Άντα Ζιώγα

Η Αλεξάνδρα Ζιώγα καλύπτει την επικαιρότητα για τo GoSports.gr και καθημερινά με τα ρεπορτάζ της παρουσιάζει όλες τις αθλητικές εξελίξεις.

You May Also Like

One thought on “Νίκη <<δια πυρός και σιδήρου>>  για Νικόπολη με αντίπαλο τον Α.Ο.Κ Βέροιας