Νέα νίκη, με επιθετική πολυφωνία για τον Προμηθέα

Το απόλυτο στην Stoiximan.gr Basket League διατήρησε ο Προμηθέας καθώς μία εβδομάδα μετά από τη νίκη του στην Πυλαία, επικράτησε και του Γυμναστικού Λάρισας Φάρου, στην Πάτρα με 91-80 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι είχαν πέντε παίκτες που τελείωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων ενώ είχαν εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (72% στα δίποντα και 47% στα τρίποντα).

Η ομάδα της Πάτρας ήταν εντυπωσιακή μέχρι και τα μέσα της τρίτης περιόδου όπου σημείωσε 70 πόντους (στο 26′) χτίζοντας διαφορές που ξεπέρασε κα το +20. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στην τέταρτη περίοδο να «επιστρέψουν» στο παιχνίδι. Ο Προμηθέας όμως διατήρησε το προβάδισμά του και έφτασε στη δεύτερη φετινή του νίκη.

Μέχρι και τα μέσα της πρώτης περιόδου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με το προβάδισμα να εναλλάσσεται. Ωστόσο εννέα πόντοι από τους Τουντζιαράκη, Δημάκο και Γκίκα έφεραν τον Προμηθέα για πρώτη φορά στο +8 (23-15) λίγο πριν συμπληρωθούν επτά αγωνιστικά λεπτά. Στο 8′ ένα ακόμα τρίποντο του Γκίκα ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (28-17) με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 31-21 υπέρ των γηπεδούχων.

Οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα δίχως ωστόσο να καταφέρουν να πλησιάσουν τον Προμηθέα, που μάλιστα τρέχοντας ένα σερί 10-0 μετέτρεψε το 45-36 σε 55-36 στο 18′ ενώ πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενος με 57-39.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με τους Πατρινούς να συνεχίζουν με το… πόδι στο γκάζι και να φτάνουν στο 26′ τους 70 πόντους με τον Έβανς να κάνει το 70-47 και να στέλνει τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν αρχικά τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 14-3 ως το φινάλε του δεκαλέπτου που τους έδωσε το δικαίωμα να μειώσουν σε 73-61 και στη συνέχεια φτάνοντας ως και το -7 του 78-71 στο 33′ αλλά και το -5 του 81-76 στο 36′ με γκολ φάουλ του Μαραγκού.

Με τους «πράσινους» να έχουν πλησιάσει τους πέντε πόντους και με 4’28” να απομένουν ο Προμηθέας έτρεξε ένα σερί 10-0 στο επόμενο τρίλεπτο και ξέφυγε εκ νέου με 91-76 «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη που ήρθε με 91-80.

Να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν δίχως τον Τρέβορ Ρέλεφορντ που τραυματίστηκε.

Τα δεκάλεπτα: 31-21, 57-39, 73-61, 91-80.

Πηγή: esake.gr

Ομάδα Σύνταξης

To Gosports.gr είναι μια σύγχρονη αθλητική ιστοσελίδα . Με συνεχή ροή αθλητικών ειδήσεων, πλούσιο φωτορεπορτάζ, videos, αποκλειστικές συνεντεύξεις, μεταγραφές, πρόγραμμα αγώνων, live streaming, αφιερώματα και καθημερινό παρασκήνιο παρουσιάζει όσα συμβαίνουν στην Βορειοδυτική Ελλάδα και όχι μόνο, με στόχο την έγκαιρη και αξιόπιστη ενημέρωση.