Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάνο πήρε την νίκη ο ΟΦΗ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάνο, που πέτυχε χατ τρικ (6’, 9’, 90′), οι «μπιανκονέρι» κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς κόντρα στους «κυανόλευκους», ξεπερνώντας τις (οικονομικές) δυσκολίες που αντιμετωπίζουν, λόγω των εκκρεμοτήτων και των προσφυγών, που απειλούν ακόμη και με διάλυση το σύλλογο.

Από τη δική τους μεριά, οι φιλοξενούμενοι πλήρωσαν τα δύο γρήγορα τέρματα που δέχτηκαν και, αν και μπήκαν καλά στην αναμέτρηση, γνώρισαν την ήττα.

Με τον Λέο να σουτάρει από ευνοϊκή θέση άουτ, μόλις στο πρώτο λεπτό ξεκίνησε το ματς στο «Γεντί Κουλέ». Στην αμέσως επόμενη φάση, ο ΟΦΗ έφερε την μπάλα στη μικρή περιοχή, με την κεφαλιά του Μάνου να σταματά στον Λαζαρίδη. Στο 6’, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν, με τον επιθετικό των «μπιανκονέρι» αυτή τη φορά να μην συγχωρεί και με σουτ από το ύψος του πέναλτι, να κάνει το 1-0. Τρία λεπτά μετά, ο Μάνος βρέθηκε ξανά σε θέση… βολής και με διαγώνιο σουτ από δεξιά έγραψε το 2-0.

Ύστερα από το προβάδισμα τους, οι παίκτες του ΟΦΗ έδωσαν γήπεδο στους αντιπάλους τους, ώστε να χτυπήσουν στην κόντρα, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να δημιουργήσουν στιγμές, για να ξαναμπούν στη διεκδίκηση αποτελέσματος, χωρίς να το καταφένουν. Με την πάροδο του χρόνου, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που ξαναπήραν τον έλεγχο του αγώνα, αγγίζοντας και το 3-0, σε δυο-τρεις καλές τους προσπάθειες, δίχως επιτυχία όμως, μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου.

Ίδιο σκηνικό και στην αρχή του δευτέρου μέρους, με τον ΟΦΗ να μπαίνει εκ νέου δυνατά, ψάχνοντας το τρίτο του τέρμα, ώστε να «καθαρίσει» την αναμέτρηση. Από την άλλη, ο ΑΟΧ/Κισσαμικός δεν μπορούσε να δημιουργήσει μεγάλες φάσεις, με τους γηπεδούχους να αμύνονται καλά και να κρατούν το υπέρ τους 2-0, χωρίς να ανησυχήσουν ιδιαίτερα. Πάνω σε αυτό το τέμπο πήγαινε το παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν μεγάλη ευκαιρία να ξαναμπούν στο ματς στο 77’, όταν ο Σελινιωτάκης από κοντά με προβολή, ύστερα από στημένη φάση, δεν μπόρεσε να κάνει το 2-1.

Εντέλει στο 90′, ο Μάνος σκόραρε ξανά, κάνοντας έτσι χατ τρικ και έγραψε παράλληλα το τελικό 3-0 του ματς.

Σκόρερ: 6’, 9’, 90′ Μάνος

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Νάστος, Μάνος, Παπατόλιος (77’ Φαζός), Παπαστεριανός, Κομεσίδης, Πουρτουλίδης (64’ Κοντογιάννης), Κοιλιάρας, Μπολάκης, Κουτσιανικούλης (89’ Πλευράκης), Ποτουρίδης
ΑΟΧ/Κισσαμικός (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης, Αρναούτογλου, Παντελάκης, Τολι, Ζιούλης, Γκίνη (74’ Σελινιωτάκης), Λεμονής, Χαλκιαδάκης, Αποστολίδης (77΄Βρεττός), Λέο, Ντάγκρας (57’ Σάλιακας)

Διαιτητής: Σωτηριάδης (Λασιθίου)
Βοηθοί: Πάγκαλος (Λασιθίου), Νιδριώτης (Αθηνών)

Πηγή: liganews.gr