Με ηγέτη τον Μποχωρίδη νίκη του Άρη στη Ν. Σμύρνη

Την δεύτερη εκτός έδρας νίκη του στις πρώτες 11 αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της STOIXIMAN.GR Basket League πέτυχε ο Άρης, ο οποίος ύστερα από μια θεαματική και ενδιαφέρουσα αναμέτρηση, επιβλήθηκε στην Νέα Σμύρνη του Πανιωνίου Βίκος Cola (87-81) με πρωταγωνιστή τον Λευτέρη Μποχωρίδη.

Ο 24χρονος γκαρντ είχε ηγετική παρουσία για τους «κίτρινους» και τελείωσε την αναμέτρηση σκοράροντας 27 πόντους (με 10/15 σουτ εντός πεδιάς), μοιράζοντας 3 ασίστ και κάνοντας 3 κλεψίματα. Τον Μποχωρίδη ακολούθησαν σε απόδοση ο Ομάρ Προύιτ (12 πόντοι με 2/2 τρίποντα) και ο Μιχάλης Τσαϊρέλης (12 πόντοι με 2/2 βολές, 4/5 δίποντα).

Γενικά ο Άρης έπαιξε καλύτερη άμυνα, ανάγκασε τους «κυανέρυθρους» να κάνουν 15 λάθη και από την άμυνα του πέτυχε 20 πόντους στον αιφνιδιασμό με 10/13 προσπάθειες.Απέναντι σε οργανωμένη άμυνα οι «κίτρινοι» ήταν πιο ισορροπημένοι (23/41 δίποντα και 7/18 τρίποντα) από τον Πανιώνιο Βίκος Cola, ο οποίος σούταρε περισσότερα τρίποντα από δίποντα (12/32 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα έναντι 14/23 δίποντων). Από τους γηπεδούχους, που έμειναν στην μια νίκη στην STOIXIMAN.GR Basket League, προσπάθησε περισσότερο ο Κρις ΜακΝίλι, ο οποίος σκόραρε 18 πόντους με 6/10 σουτ εντός πεδιάς).

Ο Πανιώνιος Βίκος Cola μπήκε δυναμικά στην συνάντηση και με 4/6 τρίποντα εκ των οποίων τα δύο από τον Έϊβερι Γούντσον, προηγήθηκε με 14-2, 4’ και 40’’ μετά την έναρξη του αγώνα. Με την είσοδο των Μποχωρίδη (αντί του Γιάννη Αθηναίου που ένιωσε ενοχλήσεις στην μέση και δεν χρησιμοποιήθηκε στην συνέχεια της αναμέτρησης), Δημήτρη Φλιώνη, Ιβάν Μάρας, ο Άρης ισορρόπησε την κατάσταση και με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Φλιώνη, μείωσε σε 21-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με σερί 12-0 σε διάστημα λιγότερο των τριών λεπτών, από τα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου δεκάλεπτου, οι «κίτρινοι» προσπέρασαν με 25-21, δυόμιση λεπτά ύστερα από την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Με τον Μποχωρίδη να έχει βρει ρυθμό, ο Άρης ξέφυγε με 38-31, 3’ και 12’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου και με δύο τρίποντα των Παναγιώτη Βασιλόπουλου, Προύιτ με 44-34, με 1’ και 50’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους.

Ο «Ιστορικός» αντέδρασε και με σερί 6-0 με τρίποντο του Μπορίς Νταλό, μείωσε σε 45-42, 4’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Πανιώνιος Βίκος Cola συνέχισε την αντεπίθεση του με την έναρξη του δεύτερου μέρους και με δύο τρίποντα του Εσιάν Χέντερσον, ένα του Βαγγέλη Σακελλαρίου και κάρφωμα του Ζήση Σαρικόπουλου, προηγήθηκε με 53-49, με 6’ και 42’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δύο βολές του Βασιλόπουλου και σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Μποχωρίδη, και ανέκτησαν το προβάδισμα (54-53), 4’ και 30’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.

Έως το τέλος της τρίτης περίοδου, οι δύο αντίπαλοι εναλλάσονταν στο σκορ και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ισχνό προβάδισμα των «κυανέρυθρων» (67-66), ύστερα από τρίποντο του Νίκου Δίπλαρου, 5’’ πριν την λήξη. Ο Άρης έβαλε τις βάσεις της νίκης του με σερί 8-0 στην τέταρτη περίοδο σε διάστημα δύο λεπτών με τέσσερις πόντους του Μποχωρίδη. Σερί, που του έδωσε προβάδισμα οκτώ πόντων (81-73), με 2’ και 7’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης. Με δύο τρίποντα των Νταλό, Κρις ΜακΝίλι, ο Πανιώνιος Βίκος Cola πλησίασε στο καλάθι (83-81), 19’’ πριν την λήξη του αγώνα, αλλά ο Γκάρι Μπελ με 4/4 βολές κράτησε τη νίκη στην πλευρά των φιλοξενουμένων.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 42-47, 67-66, 81-87.

Παναγιώτης Γιαννάκης (προπονητής Άρη): «Χρόνια πολλά στον Φάνη (σ.σ. Χριστοδούλου), που εδώ έχει γράψει μεγάλη ιστορία. Όλοι τον αγαπάμε και του ευχόμαστε να έχει υγεία και να μας θυμίζει πάντοτε τις ωραίες στιγμές που ζήσαμε.

Ήρθαμε να παίξουμε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι, και για μας και για τον Πανιώνιο. Κυρίως για τον Πανιώνιο, όσον αφορά την χρονιά, αλλά ξέρουμε ότι είναι μια ομάδα που θα παλέψει και δεν σταματάει να πιστεύει ότι μπορεί να αλλάξει την κατάσταση κι αυτό το ξέραμε από την αρχή. Είναι ομάδα που πιστεύει ότι εδώ μέσα μπορεί να κερδίσει τον οποιονδήποτε κι γι’ αυτό έπρεπε οι παίκτες να είναι πολύ συγκεντρωμένοι.

Δεν καταφέραμε στην αρχή να έχουμε αυτό που θέλαμε. Είχαμε τον Γιάννη (σ.σ. Αθηναίου) που ήταν τραυματίας και προσπαθήσαμε μήπως αντέξει, για να μας βοηθήσει λίγο, αλλά τελικά δεν μπορούσε, φαινόταν από τις κινήσεις του. Θα τον περιμένουμε να γίνει τελείως καλά.

Ο Πανιώνιος ξεκινάει πάντα δυνατά, εκβιάζει το παιχνίδι, σε πιέζει, προσπαθεί να σου χαλάσει το μυαλό. Εμείς επιστρέψαμε όμως στο παιχνίδι και στη μεγαλύτερη διάρκεια ελέγχαμε το σκορ εκτός από ένα διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο όπου και πάλι μπήκαμε λίγο χωρίς συγκέντρωση, δεχθήκαμε εύκολους πόντους και έτσι γύρισε το παιχνίδι, χωρίς ο Πανιώνιος να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ και να πάρει διαφορά, παραμείναμε κοντά στο σκορ.

Τα παιδιά ήθελαν πολύ, είχαν καλές συνεργασίες και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος, γιατί νομίζω ότι κάναμε το καλύτερό μας παιχνίδι εκτός έδρας φέτος. Χωρίς να θέλω να πω ότι ο Πανιώνιος δεν έπαιξε πάρα πολύ καλά και δεν είναι ομάδα που αξίζει με την πρόοδο που έχει να πετύχει τους στόχους του, δε νομίζω ότι οι διαιτητές είχαν τα ίδια κριτήρια και στις δύο μεριές του γηπέδου. Δεν είναι το μοναδικό παιχνίδι. Και σε άλλα παιχνίδια έχει συμβεί. Ελπίζω στο μέλλον να βρούμε καλύτερη αντιμετώπιση.

Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, ήταν πολύ καλοί και συγκεντρωμένοι και απέδειξαν ότι έχουν ποιότητα και δυνατότητες να παίξουν καλύτερο μπάσκετ. Καλή δύναμη και καλή τύχη στον Πανιώνιο, γιατί το αξίζει. Ο κόουτς Ζιάγκος έχει δώσει μια άλλη εικόνα στην ομάδα. Είδαμε το πρώτο ημίχρονο στον αγώνα απέναντι στον Ολυμπιακό και ξέραμε ότι θα έχουμε δυσκολίες εδώ. Τα καταφέραμε και γι’ αυτό δίνω πάλι συγχαρητήρια στα παιδιά».

Βαγγέλης Ζιάγκος (προπονητής Πανιωνίου Βίκος Cola): «Καλή χρονιά και από μένα. Να ξεκινήσω και εγώ λέγοντας τα χρόνια πολλά στον Φάνη (σ.σ. Χριστοδούλου). Θέλω να ζητήσω συγγνώμη από τον κόσμο μας, που δεν του δώσαμε την χαρά της νίκης. Στηρίζει με τόσο πάθος αυτή την προσπάθεια. Εάν παίρναμε το μισό από το πάθος του κόσμου και το μετουσιώναμε σε αγωνιστική συμπεριφορά και πάθος, η εικόνα μας θα ήταν διαφορετική όχι μόνο στο συγκεκριμένο αγώνα, αλλά και πολλούς ακόμη.

Συγχαρήτηρια στον κόουτς και στον Άρη για τη δίκαιη νίκη. Συγχαρητήρια και προσωπικά στον κόουτς που σε μια πολύ δύσκολη συγκυρία για τον Άρη έχει κρατήσει την ομάδα συσπειρωμένη και σε κάθε αγώνα δίνει κίνητρο στους αθλητές. Τον ευχαριστώ για τα καλά του λόγια.

Για το ματς μπορούμε να πούμε πολλά. Μπορούμε να μην πούμε και τίποτα. Μια πολύ επιδερμική ανάλυση του σκορ τα λέει όλα. Σκοράραμε 81 πόντους στην τρίτη καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος και δώσαμε 87 πόντους στην λιγότερο παραγωγική επίθεση του πρωταθλήματος. Αυτό λέει πολλά. Δεν θα σταθώ στις χαμένες βολές, σε κάποιες κακές επιθετικές κατοχές. Θα σταθώ, όμως, στο γεγονός ότι με βάση την αμυντική εικόνα μας έως τώρα, αποτελούμε τον ιδανικό αντίπαλο για όλους τους αντιπάλους και αυτό γιατί διασκεδάζουν οι αντίπαλοι μας, περνούν καλά. Δεν προβληματίζονται για να σκοράρουν, δεν τους πειράζουμε το μυαλό όσο πρέπει.

Θα σταθώ στις 5-6 περιπτώσεις διεκδικίσιμης μπάλας, που καμία δεν κατέληξε στα χέρια μας. Είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα της έλλειψης πάθους και θέλησης. Ως ομάδα μας χαρακτηρίζει μια αμυντική ανεπάρκεια, που δεν έχει να κάνει μόνο με την αμυντική ικανότητα των παικτών, αλλά και με τη νοοτροπία μας και τον τρόπο που προσεγγίζουμε τα παιχνίδια.

Ευχαριστούμε ξανά τον κόσμο, του ζητούμε συγγνώμη, όχι μόνο γιατί δεν του δώσαμε την χαρά της νίκης, αλλά και διότι δεν δείξαμε το προσδωκόμενο και απαιτούμενο πάθος για ένα τέτοιο αγώνα. Είναι εύκολο να λες ότι παίζεις «τελικούς». Είναι δύσκολο αυτό που λες στην θεωρία να το μετουσιώνεις σε πράξη στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου.Θα σταθώ σε μια λέξη από όσες είπε ο κόουτς Γιαννάκης για τους παίκτες του. Στην λέξη θέληση.

Η θέληση αποδεικνύεται στις τέσσερις γραμμές. Πως λειτουργείς στις διεκδικούμενες μπάλες, πως πηδάς στα ριμπάουντ, πως παίζεις προσωπική άμυνα. Καλή επιτυχία στον κόουτς και στον Άρη. Εμείς θα συνεχίζουμε να παλεύουμε μέχρι και την τελευταία μαθηματική μας ελπίδα».

Για το εάν έχει παράπονα από τους παίκτες του: «Φυσικά και έχω παράπονα από τους παίκτες μου. Κατ’ αρχήν έχω παράπονα από τον εαυτό μου, γιατί δεν έπεισα τους παίκτες μου ότι αυτά τα παιχνίδια κρίνονται στο πάθος, στην θέση, στην ενέργεια , στην ψυχική δύναμη και ότι προσεγγίζονται κατ’ αρχήν αμυντικά. Και μετά έχω παράπονα από τους παίκτες μου γιατί δεν υλοποίησαμε αμυντικά ότι είχαμε συμφωνήσει και δουλέψαμε. Δεχθηκαμε 87 πόντους σε ένα εντός έδρας παιχνίδι και σε έναν τελικό επιβίωσης. Το ένστικτο της επιβίωσης και μόνο εάν λειτουργήσει, η αμυντική συμπεριφορά σου είναι αυθόρμητα διαφορετική. Σε εμάς αυτός ο αυθορμητισμός δεν υπάρχει».

Πηγή: ΕΣΑΚΕ