Με άνεση έφτασε στην τέταρτη νίκη ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε μετά το 13’ στην εντός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο την Ορλαντίνα και πέτυχε με 79-61 την τέταρτη νίκη του στις πρώτες δέκα αγωνιστικές του Β’ Όμιλου της πρώτης φάσης του Basketball Champions League. Με τη νίκη του ο «Δικέφαλος του Βορρά» παρέμεινε «ζωντανός» στην διεκδίκηση της πρόκρισης στους «16» της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε νωθρός στην συνάντηση και στο 13’ βρέθηκε πίσω στο σκορ από την ιταλική ομάδα με 24-18. Στην συνέχεια, ωστόσο, ανέβασε την πίεση στην άμυνα του και από την άμυνα βρήκε ρυθμό στην επίθεση. Με σερί 13-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Λάκι Τζόουνς, προσπέρασε με 31-24, 4’ και 25’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με ένα νέο σερί 14-0 από το τελευταίο ενάμιση λεπτό του πρώτου μέρους έως στα πρώτα δυόμιση λεπτά του δεύτερου, με δύο σερί τρίποντα του Δημήτρη Κατσίβελη, ξέφυγε με 51-35 και έβαλε τις βάσεις της νίκης του. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε βρει ρυθμό και με επιθετικό πλουραλισμό (οι Λίνος Χρυσικόπουλος, Θοδωρής Ζάρας, Τζόουνς και Κατσίβελης τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων) ανέβασε την διαφορά μέχρι τους 22 πόντους (68-46 στο 33’ και 73-51 στο 35’) στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 41-35, 62-46, 79-61.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 13 (2), Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης, Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 6, Ζάρας 13 (3), Χαραλαμπόπουλος 6, Καραμανώλης, Κατσίβελης 10 (2), Τζάκσον 9, Γκος 2, Τζόουνς 11(2).

ΟΡΛΑΝΤΙΝΑ (Ντι Κάρλο): Αλιμπέγκοβιτς 14 (4), Μέινορ, Ατσούρ 6, Κουλμπόκα 11 (1), Λαγκανά 3 (1), Ντέλας 6, Βοϊτσιεχόφσκι 5 (1), Ντοντά 4 , Στογιάνοβιτς 12.

Πηγή: ΕΣΑΚΕ