Μεγάλη νίκη για την Καστοριά κόντρα στον Απόλλων Πάτρας (87-80)

Έσπασαν καρδιές στο τελευταίο δεκάλεπτο στο οποίο ο Απόλλων Πάτρας επέστρεψε στο παιχνίδι ψαλιδίζοντας τη διαφορά και παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ με 63-64 οκτώ λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, από εκείνη τη στιγμή και μετέπειτα στο παρκέ έγινε το έλα να δεις, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ μέχρι το τελευταίο 2λεπτο.

Στα δύο αυτά τελευταία πολύ σημαντικά λεπτά που απέμεναν η Καστοριά με ένα ξέσπασμα του εορτάζοντα Γιάννη Κυριακόπουλου κατάφερε εκ νέου να δημιουργήσει διαφορά επτά πόντων και με το τελευταίο άκουσμα της κόρνας από την γραμματεία να πανηγυρίσει την μεγάλη της νίκη, χάριν στην οποία, έπιασε τον Απόλλωνα στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τέλος, με τη λήξη του αγώνα, παίκτες, προπονητής και κόσμος πανηγύρισαν έξαλα την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα υπό τους ήχους πολυμελούς μπάντας χάλκινων.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Ξενικάκης-Τζίμα (Βόντζας)

Δούκας-ΑΕ Λάρισας 81-75
Διαιτητές: Κατραχούρας-Κοτσιμπός-Κωνσταντινίδου (Ορφανός)
Δεκάλεπτα: 22-23, 42-43, 61-62, 81-75
Δούκας (Γιαννόπουλος): Τόζιος 11 (1), Παναγιωταράς 9 (1), Δούβλης, Ιωάννου 16, Τσιότρας, Κουπίδης 5 (1), Μαστόρος 13 (1), Κουκουλάς 9 (1), Ντιφαντής, Κυρίτσης 18 (1).
ΑΕΛ (Χασανίδης): Βλαχούλης 2, Καμάρας 5, Παπαχρήστος 22 (3), Κατσαρές 6 (1), Τσιαβές, Κνέζεβιτς 5, Φιλιππόπουλος, Γκιουλέκας 23 (3), Σαριμπαλίδης 12 (4).

Πηγή: sentra.com.gr