Εντός έδρας νίκη του Αχέρων Καναλακίου απέναντι στον Κεραυνό Θεσπρωτικού

Πραγματοποιήθηκε σήμερα Σάββατο 2/12 και ώρα 15:00 στο γήπεδο Καναλακίου σε ένα πάρα πολύ κακό αγωνιστικό χώρο το παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής της Α ΕΠΣ Πρέβεζας- Λευκάδας ανάμεσα στον ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου και τον Κεραυνό Θεσπρωτικού.

Η ομάδα του Καναλακίου ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο βουρκωμένο τερέν διεκδικώντας την νίκη από την αρχή του παιχνιδιού, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες στην αρχή με τους Τζαφέρη, Πόπα και Λουκούμη με τους αμυντικούς του Κεραυνού να μοιάζουν να μην μπορούν να αντιδράσουν στις ορέξεις των παιχτών του Χρήστου Τζίμα.

Στο 24ο λεπτό ο Μυζεκιάρι κάνοντας ένα γέμισμα προς την περιοχή των φιλοξενούμενων έστειλε τη μπάλα στον αμυντικό Αθανασόπουλο, ο οποίος ενώ φαινόταν να την ελέγχει στο διώξιμό του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Κατσένου και με αυτογκόλ έκανε το 1-0. Στο 38΄ο Τζαφέρης έκανε το 2-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 49’ ο Αθανασόπουλος μείωσε σε 2-1 ύστερα από λανθασμένη έξοδο του Λιάσκου. Ο κακός αγωνιστικός χώρος όσο περνούσε η ώρα γινόταν όλο και πιο κακός δυσκολεύοντας ακόμη περισσότερο τους ποδοσφαιριστές και των δυο ομάδων. Οι 2-3 ευκαιρίες εκατέρωθεν δεν άλλαξαν το σκορ έως και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Ρούσου.

Με τη νίκη αυτή ο Αχέρων Καναλακίου πλέον βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 26 βαθμούς πίσω από Καρυά και ΠΑΣ Πρέβεζα που ισοβαθμούν με 26 βαθμούς, ενώ ο Κεραυνός Θεσπρωτικού βρίσκεται στην 9η θέση με 18 βαθμούς.

Διαιτητής: ΡΟΥΣΟΣ Ν.

Βοηθοί: ΠΑΤΣΗΣ Ι.- ΚΑΤΣΑΜΠΙΡΗΣ Χ.

ΠΑΣ ΑΧΕΡΩΝ ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ(ΤΖΙΜΑΣ): ΛΙΑΣΚΟΣ, ΜΥΖΕΚΙΑΡΙ, ΜΠΟΥΡΝΑΣ, ΞΕΝΟΣ(62’ ΜΠΑΚΑΣ), ΤΖΙΜΑΣ, ΖΑΚΚΑΣ(75’ ΚΟΚΚΑΛΗΣ), ΖΗΣΗΣ, ΕΛΕΖΙ, ΤΖΑΦΕΡΗΣ(87’ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ), ΛΟΥΚΟΥΜΗΣ, ΠΟΠΑ(68’ ΚΟΛΙΟΣ).

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΘΕΣΠΡΩΤΙΚΟΥ(ΚΟΛΙΟΣ): ΚΑΤΣΕΝΟΣ, ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ(59’ ΠΑΦΙΛΑΣ), ΜΑΛΕΣΚΟΣ, ΠΑΠΑΔΗΜΑΣ, ΝΤΑΦΛΟΣ, ΛΑΙΝΑΣ(65’ ΠΑΝΟΥΣΗΣ), ΣΙΩΡΟΣ(46’ ΚΟΝΤΑΞΗΣ), ΚΟΥΣΗΣ, ΧΟΥΛΙΑΡΑΣ(46’ ΠΑΠΑΡΟΥΝΗΣ), ΜΠΟΤΣΑΡΗΣ, ΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ.