Εκτός έδρας νίκη του Αίαντα Άρτας με αντίπαλο τον Παναιτωλικό

Ο Παναιτωλικός γνώρισε την ήττα στην έδρα του από τον Αίαντα με 54-63.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με 25-19 καθώς οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι για άλλη μία φορά μέσα από το ζωγραφιστό.

Στο 2ο ημίχονο η αρτινή ομάδα βελτίωσε κατά πολύ την εικόνα της και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ στα τελευταία λεπτά.Νεύρα και εκατέρωθεν αντιαθλητικά φάουλ έφεραν το ματς στη παράταση (48-48) όπου υπήρχε ξεκάθαρα μόνο μία ομάδα στο γήπεδο.Αξίζει να σημειωθεί ότι και οι 2 ομάδες θα μπορούσαν να φύγουν νικήτριες στη κανονική διάρκεια του αγώνα καθώς ο Γκολομάζος αστόχησε σε βολές για τον Αία και οι γηπεδούχοι είχαν την τελευταία επίθεση του αγώνα.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές οι Γκολομάζος και Παπαμιχαήλ με 12 πόντους ενώ 10 είχε ο Γάκης.

Από τον Παναιτωλικό ξεχώρισε ο Λανόπουλος με 17 πόντους και ο Χρήστος Τασούλης με 10. Σημαντικά τρίποντα πέτυχαν στη παράταση Φορτοτήρας και Γάκης δίνοντας ώθηση στην ομάδα τους για τη πολυπόθητη νίκη.Επόμενος αγώνας σε 2 εβδομάδες με τη Δόξα Άρτας στο τοπικό ντέρμπι του Νοτίου ομίλου.

Δεκάλεπτα:Α:15-14 Β:10-5 Γ:9-16 Δ:14-13

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ Γ.Φ.Σ. (Σταυροθανάσης): Θεράπος, Πάρδος 2, Πιστιόλης 9, Ραγκαβής 2, Αρκούδας, Τασιούλης Γ. 7(1), Τασιούλης Χ. 10(1), Καλλιακμάνης, Λανόπουλος 17(1), Μαυρομάτης, Καραπάνος 7(1)

ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ (Λεμονιάς): Ζαγαλίκης 3(1), Γκολομάζος 12, Φορτοτήρας 9(3), Σμύρης 7, Τάτσης, Τσιμούρας, Τσαμπάς 6, Ζαβερδινός, Ρόβας, Γάκης 10(2), Παπαμιχαήλ 12, Ζήκος 4.

Ομάδα Σύνταξης

To Gosports.gr είναι μια σύγχρονη αθλητική ιστοσελίδα . Με συνεχή ροή αθλητικών ειδήσεων, πλούσιο φωτορεπορτάζ, videos, αποκλειστικές συνεντεύξεις, μεταγραφές, πρόγραμμα αγώνων, live streaming, αφιερώματα και καθημερινό παρασκήνιο παρουσιάζει όσα συμβαίνουν στην Βορειοδυτική Ελλάδα και όχι μόνο, με στόχο την έγκαιρη και αξιόπιστη ενημέρωση.