Β’ Εθνική: Αποτελέσματα, βαθμολογίες, αγώνες

Ο Ιπποκράτης Κω πέρασε και από την Ελευσίνα και διατήρησε το εντυπωσιακό σερί του που τον έχει φέρει σε θέση ανόδου, με τον Ιωνικό να παίρνει άλλη μια νίκη στο θεωρητικό ντέρμπι με τον Πανερυθραϊκό στην 16η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Μεγάλες νίκες του Διαγόρα Δρυοπιδέων επί του Ηρακλείου και του Πρωτέα Βούλας στην έδρα της Δάφνης Δαφνίου.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)
Πανελευσινιακός – Ιπποκράτης 81-94
Ικαρος Ν.Σμ. – ΑΕΝΚηφισιάς 64-61
Ιωνικός Ν. – Πανερυθραϊκός 101-72
Δάφνη Δ. – Πρωτέας Β. 69-79
Τρίτων – ΚΑΟΚορίνθου 76-69
Κορωπί – Παγκράτι 77-73
Διαγόρας Δρ. – Ηράκλειο 86-73
ΕΦΑΟΖ – Νικηφόρος Μάνδρας 76-68

Τα φύλλα αγώνα:
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ – ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ 81-94
Δεκάλεπτα: 24-19, 39-47, 58-68, 81-94
Διαιτητές: Ρίζος, Νάστος
Πανελευσινιακός (Τσαουσίδης): Αβραμίδης 16, Νικολακόπουλος 17 (4), Κελαϊδής 6 (1), Ηλιάδης 9 (3), Ρόκας, Ζούμπος 9 (2), Τζιάλλας 2, Στέφος 6, Δούκας 5, Χόντος, Ματζιώρης 11 (2).
Ιπποκράτης Κω (Κουλουριώτης): Κουμπούρας 18 (1), Τρύπας 7 (1), Ονάσογλου 16, Καταβαίνης, Ασημακόπουλος 11 (1), Λεκάκης 11 (1), Χαρίσης 16 (2), Τσακαλέρης 15 (2), Γιουσέμογλου.

ΕΦΑΟΖ-ΓΣ ΜΑΝΔΡΑΣ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ 76-68
Διαιτητές: Μπούκας-Φραγκούλη
Δεκάλεπτα: 18-17, 37-29, 54-48, 76-68
ΕΦΑΟΖ (Ζηβας): Εμμανουηλίδης 16(2), Γκαβασιάδης 13, Γρατσιάτος 13(3), Σαμοθράκης 12, Καστανιώτης 4, σαρλης,  Τσιτσιγιάννης 4, Στάθης, Παπαρέγκας 12(1)
ΓΣ ΜΑΝΔΡΑΣ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ (Μπεκές): Τζιβελέκας 12(1), Κωτσόπουλος, Κούσουλας 15(2), Καραμπάτσος, Γκαϊτάσοφ 9, Γεωργοπαπαδάκος 9(2), Βαφειάς 1, Ψυλέας 23(2)

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ 86-73
Δεκάλεπτα:23-20, 49-39, 69-49, 86-73
Διαιτητές: Κυριακόπουλος-Λιότσος
Διαγόρας Δρυοπιδέων (Σαμόλης):Καράμπαμπας, Κουκάς 12 (3), Καραλής 17 (5), Κωσταντωνης, Πέττας 18 (2), Μαυροειδάκος 7, Καρασταμάτης 4 (1), Παπαδολιάς 2, Λυκογιάννης 11, Κατιάκος 15, Καλλιλας, Τσερσακ.
Ηράκλειο (Μακράκης):Κίτσος-Καλυβιανάκης 2, Γουμενάκης, Σταμπουλής 8 (1), Μποχωρίδης 13, Λάκκας 6(2), Λιανός 18 (2),Πρωτογεράκης 2, Καλατζής, Χάλαρης 10, Παπαδάκης 5 (1).

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 101-72
Δεκάλεπτα: 29-28, 53-42, 72-56, 101-72
Διαιτητές :  Καλογερόπουλος-Αναστασίου
Ιωνικός Νικαίας(Γούναρης): Βασιλόπουλος Θοδ. 6 ,Κοντραφούρης,Κουντουράς 3(1) , Καράμπουλας 21(1), Βουγιούκας 12, Πετροδημόπουλος 4, Παλαιοχωρίτης 9(2), Μπατής 2, Βασιλόπουλος 4(1)(8 ασ.), Κανονίδης 20(1) , Κατούφας 16, Χατζηκυριάκος 4.
Πανερυθραϊκός(Χουχουλής): Σκάνδαλος 16, Τσακίρης 6(1), Καλλανιώτης 7(2), Αντωνίου 3(1), Σταθόπουλος 4 , Δερμιτζάκης 2, Μακρόπουλος 4, Δέλλιος 12, Στεργίου 10(1), Κωνσταντινόπουλος, Τσικόπουλος, Λεπούρης.
ΤΡΙΤΩΝΑΣ – ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ 76-69
Δεκάλεπτα :  16-12, 36-35, 57-50, 76-69
Διαιτητές :  Καρπάνος-Μαγκαφάς
Τρίτωνας (Μιχελάκος – Ανδρεαδάκης) : Ευστρατίου, Κούτουλας 3 (1), Φράγκος, Καλατζής 13 (3), Ζαχαρίας, Μπαρτζώκας, Ντίμπ 18 (1), Θυμνιός 14, Δαμιανάκος , Γκαβανόπουλος 3 (1) , Κουκουνιάς 4, Τασσόπουλος 21.
Κόρινθος (Νικητόπουλος – Διαμαντίδης) : Πράττης 7 (1), Σταυριαννόπουλος, Σακελλαράκης 19, Μακρής 4 (1), Κατσαμάκης 8 (2), Κεφαλάς 20 (2), Δανηίλ, Γεωργούλης 2, Αντωνόπουλος, Σκορδάς 2, Γιανναλέτσος 7.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 16 αγώνες)

1.Ιωνικός Ν. 14-1 29
2.Ιπποκράτης 11-5 27
————————————
3.Διαγόρας Δρ. 11-5 27
4. Πανερυθραϊκός 10-5 25
5.Τρίτων 10-6 26
6.Ηράκλειο 8-8 24
7. Νικηφόρος Μάνδρας 8-8 24
8.Πρωτέας Β. 8-8 24
9.ΚΑΟΚορίνθου 7-9 23
10.ΕΦΑΟΖ 7-9 23
11.Παγκράτι 6-10 22
12.Κορωπί 6-10 22
—————————————
13.ΑΕΝΚηφισιάς 6-10 22
14.Πανελευσινιακός 6-10 22
15.Δάφνη Δ. 5-11 21
16.Ικαρος Ν.Σμ.\16\4-12\20

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (17η –11/2)
Ιπποκράτης – Ικαρος Ν.Σμ.
ΑΕΝΚ – Ιωνικός Ν.
Πανερυθραϊκός – Δάφνη Δ.
Πρωτέας Β. – Τρίτων
ΚΑΟΚορίνθου – Κορωπί
Παγκράτι – Διαγόρας Δρ.
Ηράκλειο – ΕΦΑΟΖ
Νικηφόρος Μάνδρας – Πανελευσινιακός

2ος Όμιλος
Τρεις ομάδες ισοβαθμούν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας στον 2ο Όμιλο της Β’ Εθνικής μετά την 15η αγωνιστική. Η ήττα του Χαρίλαου Τρικούπη, τον έκανε συγκάτοικο με την Καβάλα και τους  Ίκαρους Σερρών.
Αποτελέσματα
Πευκοχώρι-Χαρίλαος Τρικούπης 62-56
Ελίμεια-Χαλκηδόνα 69-65
Τιτάνες Παλαμά-Στρατώνι 70-80
Καβάλα-Φάρσαλα 84-68
Ασπίς Ξάνθης-Ίκαροι Σερρών 58-65
Αγρίνιο-Ερμής Λαγκαδά 76-67
Ανατόλια-Μαχητές Δόξας Πεύκων 80-77
Ρεπό: Γέφυρα
Τα φύλλα αγώνα
ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ – ΣΤΡΑΤΩΝΙ  70-80
Διαιτητές: Ευφραιμίδης –  Ταρενίδης
Δεκάλεπτα: 19-22, 33-44, 49-57, 70-80
Τιτάνες Παλαμά (Αρχοντούλης): Κουσιάντζας 2, Μπιζιώτης 3(1), Τσούμας 2, Γεωργαντζάς 29(2), Κατσαδούρος 2, Τζιμούρτος, Αρχοντούλης, Μακρής 4, Μούμογλου 7, Μανδαλάκης 10, Αποστολάκης 11
Στρατώνι (Χατζούλης): Σπύρας 2, Μητσάκης 18(2), Πονόπουλος, Καραμανώλης 4, Δελίδης 5(1), Στόπσης, Σαμαράς 9(3), Φλιάτης Ι. 8, Λευκαδίτης 6, Φλιάτης Γ., Πολιτόπουλος 9(1), Δασκαλόπουλος 19.

ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ – ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ 62-56
Δεκάλεπτα:  19-10, 35-22, 49-36, 62-56
Διαιτητές:Τζίμα-Κοιμτζόγλου
Α.Σ.Ευρώπη 87’ Πευκοχωρίου (Μελετιάδης) : Αμπατζίδης 3(1), Τσιμπής 1, Τζουβάρας 17(2), Μαυρίδης 9, Καραμπέκης 2, Μυλωνίδης 11(2), Κιγμέτογλου 8, Σικαλίδης 4, Θεοδωρίδης, Δανάκης 7.
Γ.Σ.Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου (Δημητριάδης) : Γυφτάκης, Βουρνάς 7, Λειβαδάς, Ντόβας 4, Ξηρός 3(1), Μουράτογλου 3, Σταυρόπουλος 12(2), Περρωτής 10, Καραγκιολίδης 4, Αδαμόπουλος 2, Πολίτης 11(1).

ΑΓΡΙΝΙΟ-ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ 76-67
Διαιτητές: Καμήτσος – Μακρόπουλος
Δεκάλεπτα: 21-20, 46-38, 64-52, 76-67
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 10, Μπερερής 10(1), Κυριλής Θ., Μουρατίδης 3, Κυριλής Δ., Ρέντζιος, Τάσσος 17, Γκρέκας 9(1), Μήτσου 24(5), Σταύρου 2, Κασαμπαλής 1, Τάγκας.
Ερμής Λ. (Τσούρμας): Καϊκλής, Αμπατζάς 20(2), Μήνου 2, Ελευθεριάδης 2, Τοπουζίδης 8(1), Μάρουσιτς 3(1), Παρίτσης 8, Πιλκούδης 2, Δημητρακάς, Γκαμούρας 18, Χριστοδούλου, Κοτσάνος 4.

ΑΝΑΤΟΛΙΑ – ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΌ ΠΕΥΚΩΝ  80-77
Δεκάλεπτα: 18-19, 39-40, 60-55, 80-77
Διαιτητές : Σιμητόπουλος-Θεοδώρου
Ανατόλια (Γκαϊτατζής) : Πουλιανίτης, Πρωτούλης ,Βλάχος 2,Ψυχίδης, Γαλανίδης 22(5),Ζαφειρούδης 3(1), Συμεωνίδης 3,Ξενιτίδης 4(1), Σταματογιάννης 9, Ζώτος 4, Βεργίνης 6,Καραποστόλου 34(6)
Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (Γεροφώτης): Βογιατζής 10(2), Καραγιαννίδης, Αρνίδης 7(1), Δήμας 11, Παπαδόπουλος 8, Χατζημιχαηλίδης 13(1), Στόλης 17, Κωνσταντινίδης 4, Μπάκος 7(1), Βαγιάτης, Βαϊντερλής, Βελισαρίου .

ΚΑΒΑΛΑ-ΦΑΡΣΑΛΑ 84-68
Διαιτητές :  Τσιρτσιμάλης-Γαζέτας
Δεκάλεπτα: 23-22, 43-32, 67-48, 84-68
Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 16, Πιεβάλιτσα 5(1), Παππάς 15(3), Καπινιάρης 10, Τάγαρης 12, Αθανασιάδης 10(2), Κουμλελής 10, Χονδρόπουλος 8(2).
Φάρσαλα (Πέρκος): Νικολόπουλος 16(1), Αλεξόπουλος 16, Σαββίδης 5 (1), Χαιρετίδης, Αναγνωστόπουλος Χ. 15, Σιόλογκας 7, Αναγνωστόπουλος Γ. 14(1), Λούτας, Λιούπης, Καραδήμας 3, Μακρήςς 8(3).

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ-ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ 58-65
Διαιτητές: Γερακίνης-Παπαδόπουλος
Δεκάλεπτα: 16-14, 29-36, 44-54, 58-65
Ασπίδα Ξ. (Ιωαννίδης): Αμούτζιας 3 (1), Παπαδάκης 13 (1), Γρούδος 7, Τσιώγκας 4 (1), Κλωνάρας 3 (1), Κουτσογιάννης 12, Γκέλιος 13 (1), Απιδόπουλος 3, Μασμανίδης, Σαββίδης, Άνθης, Παυλάκης
Ίκαροι Σ. (Ποργιόπουλος): Γρίψιος 8, Σιδερίδης, Τράκας, Γεωργιανός 11(1), Γκάτζιας 21(2), Φώτογλου 15(1), Γκούτζιας 4, Θολιώτης 6(2).

Βαθμολογία (σε 16 αγώνες):
1. Καβάλα 27 (12-3)
2. Ίκαροι Σερρών 27 (12-3)
——————————————–
3. Χαρίλαος Τρικούπης 27 (12-3)
4. Πευκοχώρι 25 (10-5)
5. Ανατόλια 25 (10-5)
6. Ερμής Λαγκάδα 24 (9-6)
7. Στρατώνι 23 (8-7)
8. Φάρσαλα 23 (8-7)
9. Αγρίνιο 22 (7-8)
10. Μαχητές Πειραματικό Πευκών 22 (7-8)
11. Ασπίδα Ξάνθης 21 (6-9)
12. Γέφυρα* 19 (5-9)
——————————————–
13. Χαλκηδόνα 18 (3-12)
14. Ελίμεια 17 (2-13)
15. Τιτάνες Παλαμά 16 (1-14)
*Έχει κάνει το ρεπό του

Please follow and like us:

Βασίλης Κούρκουλας

Ο Βασίλης Κούρκουλας, Αρχισυντάκτης του GoSports.gr καλύπτει καθημερινά την επικαιρότητα και με τα ρεπορτάζ του παρουσιάζει όλες τις αθλητικές εξελίξεις.

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *