Αποχαιρέτησε ο ΟΦΗ – 0-1 με τον Πανιώνιο

Ο Μιχάλης Γρηγορίου παρέταξε βασικό σχήμα, δείχνοντας πόσο υπολόγιζε τον αντίπαλό του, με τους Κρητικούς να μπαίνουν δυνατά θέλοντας να διεκδικήσουν ότι καλύτερο. Οι ελπίδες πρόκρισης έσβησαν, ωστόσο, στο 28’, με το γκολ του Σπιριντόνοβιτς, καθώς, μετά το 2-0 του πρώτου ματς, χρειάζονταν, πλέον 4 τέρματα. Οι άνθρωποι του ΟΦΗ, έχουν παράπονα από τη διαιτησία, για τη φάση του γκολ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Πανιώνιο να περιμένει τον ΟΦΗ, στην άμυνά του, κάνοντας διαχείριση του αποτελέσματος του πρώτου παιχνιδιού. Οι Κρητικοί προσπάθησαν να πιέσουν με κύριους εκφραστές τους Μάνο και Μπολάκη, χωρίς, όμως, να υπάρξει κάποια αξιοσημείωτη φάση. Οι «κυανέρυθροι» άρχισαν να ανεβάζουν στροφές, μετά το 20’ και πολύ γρήγορα έδωσαν τέλος στις ελπίδες του ΟΦΗ. Ο Σπιριντόνοβιτς πήρε τη μπάλα από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή, σούταρε και έκανε το 0-1 (28’). Γκολ που ξεσήκωσε διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων, καθώς ζήτησαν χέρι στην προσπάθεια του Αυστριακού. Ο ΟΦΗ πήρε την κατοχή της μπάλας στη συνέχεια, όμως έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσει. Πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Μασούρας απείλησε και για δεύτερο τέρμα, με κεφαλιά, όμως αστόχησε.

Με την πρόκριση να έχει ουσιαστικά κριθεί, οι δύο αντίπαλοι μπήκαν στο δεύτερο μέρος πιο απελευθερωμένοι. Ο Πανιώνιος έγινε επικίνδυνος στο 50’, με σουτ του Βουκελάτου, ενώ οι «μελανόλευκοι» απάντησαν, ένα λεπτό μετά με τον Κουτσιανικούλη. Στο 57’, ο Παπατόλιος επιχείρησε να σκοράρει με σουτ, όμως αστόχησε. Τα τελευταία λεπτά κυλούσαν δείχνοντας ότι το παιχνίδι ήταν, πλέον, τυπική διαδικασία. Μέχρι το τελικό σφύριγμα δεν υπήρξε κάποια άλλη φάση, παρά μόνο ένα απευθείας φάουλ του Κουτσιανικούλη (80’), με τον Πανιώνιο να παίρνει την πρόκριση για τους 8, ενώ τον ΟΦΗ να αποχαιρετά το θεσμό.

ΣΚΟΡΕΡΣ: Σπιριντόνοβιτς (28’)

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Φαζός (53’ Πλευράκης), Ποτουρίδης, Κομεσίδης, Μπολάκης, Κοιλιάρας, Νάστος, Παπαστεριανός (71’ Κοντογιάννης), Παπατόλιος (83’ Μονιάκης), Κουτσιανικούλης, Μάνος

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Μπανανά, Γκιοατά (58’ Στυαρόπουλος), Σαραμαντάς, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Πινιώτης, Μασούρας (46’ Βουκελάτος) , Σπιριντόνοβιτς (66’ Οικονομίδης), Σαββίδης, Γεσίλ

Διαιτητής: Στυλιαράς (Αιτ/νίας)

Πηγή: liganews.gr