Ήττα μετά από καταστροφική τρίτη περίοδο για τον ΠΑΟΚ

Η καταστροφική τρίτη περίοδος οδήγησε τον ΠΑΟΚ στην ήττα από την πρωταθλήτρια Γαλλίας Ελάν Σαλόν (75-61) στην πόλη Σαλόν σιρ Σαονέ για την τέταρτη αγωνιστική της πρώτης φάσης του Basketball Champions League.

Έτσι ο «Δικέφαλος του Βορρά» έμεινε στη μια νίκη στον Β’ Όμιλο της ευρωπαϊκής διοργάνωσης, ενώ δύο λεπτά πριν την λήξη του αγώνα ο κορυφαίος σκόρερ του στην συνάντηση με 15 πόντους Ουσμάν Κρουμπάλι τραυματίστηκε στον δεξιό αστράγαλο με τις πρώτες εκτιμήσεις να αναφέρουν ότι έχει πάθει διάστρεμμα.

Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε στα τελευταία επτά λεπτά της δεύτερης περιόδου, προηγήθηκαν και με οκτώ (39-31) στο 19’ ύστερα από τρίποντο του Μπράντον Τρις και τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +5 (41-36). Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η Ελάν Σαλόν, ανέβασε την πίεση στην άμυνα της, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έκανε συνεχόμενα λάθη και η πρωταθλήτρια Γαλλίας ξέφυγε με 13 (60-47) στο 29’, ύστερα από επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο 24-6.

Στο 32’ η διαφορά έφτασε τους 14 (65-51) και ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν κατάφερε έως το τέλος να ανακόψει τον ρυθμό που είχε βρει στο τρίτο δεκάλεπτο η Ελάν Σαλόν. Κρουμπάλι, Βαγγέλης Μαργαρίτης και Τρις προσπάθησαν περισσότερο για την ελληνική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 36-41, 60-49, 75-61.

ΣΑΛΟΝ (Σουλέ): Σμιθ, Χάρις 10 (2), Ροζενφέλντ 1, Ενζελιέ 13, Ζιλέ 6, Καμαρά 13, Φαρ 2, Ντόρσεϊ 12, Ζελαμπάλ 10 (1), Τζόζεφ 8 (2), Πινόλτ.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Ντίλαρντ 10, Κλάσεν, Κρουμπάλι 15, Κόνιαρης 2, Τσόχλας, Μαργαρίτης 14 , Ζάρας, Κατσίβελης 2 , Τζόουνς 5 (1), Τρις 9.

Πηγή: esake.gr

Ομάδα Σύνταξης

To Gosports.gr είναι μια σύγχρονη αθλητική ιστοσελίδα . Με συνεχή ροή αθλητικών ειδήσεων, πλούσιο φωτορεπορτάζ, videos, αποκλειστικές συνεντεύξεις, μεταγραφές, πρόγραμμα αγώνων, live streaming, αφιερώματα και καθημερινό παρασκήνιο παρουσιάζει όσα συμβαίνουν στην Βορειοδυτική Ελλάδα και όχι μόνο, με στόχο την έγκαιρη και αξιόπιστη ενημέρωση.