Έπιασε κορυφή ο Α.Ο Καρυάς- Νίκη επί του Αχέρων Καναλακίου

Πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή 29 Οκτωβρίου και ώρα 15:00 στο γήπεδο Σφακιωτών το παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής ανάμεσα στην γηπεδούχο ομάδα της Καρυάς και τον ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με σκορ 3-2 σε ένα ματς που τα είχε όλα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή του παιχνιδιού αποφασισμένοι να πάρουν το παιχνίδι. Οι παίχτες του Βλασσόπουλου βγαίνανε κατά κύματα στην επίθεση και η μια ευκαιρία υποδεχόταν την άλλη. Στο 3 μάλιστα ο Μονόλιθος σημάδεψε το κάθετο δοκάρι του Παπανικολάου. Το 1-0 έγινε μετά από ολιγωρία στην άμυνα των φιλοξενούμενων ο Ορφανός  έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.  Στο 14ο λεπτό ένα ακόμη δοκάρι για τους φιλοξενούμενους με τον Κρητικό, ενώ στο 17ο λεπτό ο Σάντας Σ. με κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-0.  Στο 21ο λεπτό ο Ελεζί του Αχέρων μείωσε σε 2-1 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Από εκείνο το σημείο και μετά οι μονομαχίες σε όλο τον αγωνιστικό χώρο ήταν παρά πολύ δυνατές και το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά  με ευκαιρίες εκατέρωθεν, έως το 45ο λεπτό που ο Ελεζί με δεύτερο προσωπικό του γκολ έφερε το παιχνίδι στα ίσια, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Δύναμη και πάθος και από τις δυο ομάδες και στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 53ο λεπτό η μπάλα έφτασε στον Κρητικό που κεραυνοβόλησε τον ανήμπορο να αντιδράσει Παπανικολάου δίνοντας ξανά προβάδισμα στην ομάδα του . Η ομάδα της Καρυάς δεν σταμάτησε εκεί, πήρε τα ηνία του αγώνα και έχασε έως το τελευταίο σφύριγμα αρκετές ευκαιρίες. Η ομάδα του Τζίμα είχε μοναδική ευκαιρία στο 84ο λεπτό να φέρει το παιχνίδι ξανά ισόπαλο αλλά ο Ντουτζιάρης που βρέθηκε μόνος απέναντι στον Βενέτη από κόντρα φάνηκε απροετοίμαστος και έστειλε την μπάλα άουτ .

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους γηπεδούχους νικητές, παίρνοντας τους τρεις πολύτιμους βαθμούς  με τελικό σκορ 3-2.

Διαιτητής: ΡΟΥΣΟΣ Ν.

Βοηθοί: ΣΦΟΝΔΥΛΗ Θ.- ΝΑΣΤΟΣ Ζ.

Α.Ο Καρυάς (Α. Βλασσόπουλος): ΒΕΝΕΤΗ, ΧΑΛΚΙΟΠΟΥΛΟΣ, ΦΟΥΝΤΑΣ, ΡΕΚΑΤΣΙΝΑΣ, ΣΑΝΤΑΣ Σ.(33’ ΧΟΤΖΑΣ), GJOLENA(80’ ΧΑΓΙΑΝΝΗΣ), ΣΤΑΜΑΤΕΛΟΣ(89’ ΣΑΝΤΑΣ Χ.), ΜΕΙΝΤΑΝΗΣ, ΜΟΝΟΛΙΘΟΣ, ΟΡΦΑΝΟΣ, ΚΡΗΤΙΚΟΣ(90+ ΓΙΑΠΛΕΣ).

ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου(Χ. Τζίμας): ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ, ΖΑΚΚΑΣ, ΜΠΟΥΡΝΑΣ, ΠΑΠΠΑΣ(19’ ΜΥΖΕΚΙΑΡΙ), ΝΤΟΥΤΖΙΑΡΗΣ, ΚΟΛΙΟΣ(64’ ΠΟΠΑ), ΝΑΤΖΗΣ(87’ ΤΖΑΦΕΡΗΣ), ΕΛΕΖΙ, ΤΖΙΜΑΣ, ΛΟΥΚΟΥΜΗΣ, ΚΟΚΚΑΛΗΣ.