«Έμφραγμα» στο 84′ για τον Θεσπρωτό-Οδυνηρή ήττα με 1-0 από την Δόξα Κρανούλας

Πληρώνοντας μια στιγμιαία αδράνεια και ολιγωρία της άμυνας, ο Θεσπρωτός υπέστη οδυνηρή ήττα με σκορ 1-0 από την Δόξα Κρανούλας στο Δημοτικό Στάδιο Ηγουμενίτσας στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’Εθνικής.

Το παιχνίδι ήταν μέτριο σε γενικές γραμμές με ελάχιστες καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και τις δυνατές μονομαχίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής να κυριαρχούν.

Η ομάδα του Δημήτρη Μουρούτη που αγωνίστηκε με ολόλευκη εμφάνιση απείλησε για πρώτη φορά στο 35ο λεπτό όταν ο Χάρης Μπίκας βρέθηκε σε θέση βολής στην μικρή περιοχή αλλά καθυστέρησε απελπιστικά να σουτάρει και οι αμυντικοί απομάκρυναν την μπάλα.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι είχαν άλλες δύο τελικές προσπάθειες με τον Χρήστο Πέντσα. Στο 51ο λεπτό το σουτ του έμπειρου επιθετικού έφυγε πολύ ψηλά άουτ, ενώ στο 62ο λεπτό ο στράικερ του Θεσπρωτού έκανε υπέροχη ατομική προσπάθεια αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο ίδιο διάστημα οι φιλοξενούμενοι είχαν ως πρωταρχικό μέλημα να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα και ήταν παντελώς ακίνδυνοι επιθετικά. Η μοναδική φορά που πάτησαν περιοχή ήταν στο 66ο λεπτό αλλά το σουτ του Γκέγκα από πλάγια θέση δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Παππά.

Στο τελευταίο τέταρτο, η γιαννιώτικη ομάδα κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στο 84ο λεπτό ήρθε η στιγμή που έκρινε το παιχνίδι.

Σε εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, ο Χριστακόπουλος που είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι, με καρφωτή κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Παππά κάνοντας το 1-0 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών των παικτών της Δόξας.

Διαιτητής: Τόμπρος (Κέρκυρα)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Παππάς, Κωνσταντίνου Βαγγ., Καλφούντζος Ηλ. (61ο λ.τρ. Λαγός), Καρβούνης, Σταυρίδης (71ο λ.τρ. Πάνος), Κωνσταντίνου Βασ., Φούντζουλας, Γώγος (82ο Κατσέλης), Μπλέτσας (66ο Καλφούντζος), Μπίκας, Πέντσας.

ΔΟΞΑ ΚΡΑΝΟΥΛΑΣ: Αρχοντάκης, Νάσιος, Πάσχος, Μιχάλης, Γκόλιας, Τσέπας (55ο Χριστακόπουλος), Τσουμάνης (78ο Καραφλιάς), Μαρμούτας, Παρχαρίδης, Γκέγκα, Ζδράβος (88ο Ριστάνης).

Πηγή: thesprotikospalmos.gr

Ομάδα Σύνταξης

To Gosports.gr είναι μια σύγχρονη αθλητική ιστοσελίδα . Με συνεχή ροή αθλητικών ειδήσεων, πλούσιο φωτορεπορτάζ, videos, αποκλειστικές συνεντεύξεις, μεταγραφές, πρόγραμμα αγώνων, live streaming, αφιερώματα και καθημερινό παρασκήνιο παρουσιάζει όσα συμβαίνουν στην Βορειοδυτική Ελλάδα και όχι μόνο, με στόχο την έγκαιρη και αξιόπιστη ενημέρωση.