Έμειναν στο «Χ» ΠΑΣ Αχέρων και Απόλλων Πάργας

Betarades

Διεξήχθη σήμερα Σάββατο 14 Απριλίου 2018 και ώρα 16:00 στο Δημοτικό Στάδιο Καναλακίου ο αγώνας της 29ης αγωνιστικής της Α ΕΠΣ Πρέβεζας – Λευκάδας ανάμεσα στον γηπεδούχο Πας Αχέρων Καναλακίου και τον φιλοξενούμενο Απόλλων Πάργας με τις δυο ομάδες να έρχονται ισόπαλες με τελικό σκορ 1-1.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Απόλλων άνοιξε από νωρίς το σκορ μόλις στο 6΄του αγώνα με τον Παππά να διαμορφώνει το 0-1 ενώ ο Αχέρων με τον Τζίμα στο 31΄έφερε το ματς στα ίσα( 1-1). Κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου δεν υπήρξαν και πολλές αξιόλογες φάσεις και από τις δυο ομάδες ενώ υπήρξε και μια αμφισβητούμενη φάση υπέρ του Απόλλων όπου ο Παππάς ανατράπηκε μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή του αγώνα κ. Μπαίλη  όμως να δείχνει ότι η μπάλα παίζεται.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πάργα πάλι βρέθηκε να απειλεί και να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά και με τις δυο ομάδες να παίζουν ένα ματς τελικού. Στο 48΄ο Μηλιώνης είχε μια καλή ευκαιρία αλλά χωρίς να την αξιοποιήσει ενώ στο 52΄ο Παππάς έκανε ένα ωραίο σουτ αλλά με τον Λιάσκο να διώχνει εύκολα. Στο 64΄ο Νικολάου με σουτ απείλησε την εστία του Απόλλωνα με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ, ενώ στο 65΄ο Αχέρων πέτυχε  γκολ που δεν μέτρησε  μετά από υπόδειξη του διαιτητή για οφσάιντ.  Στο 70΄και 77΄ο Γκολάκος απείλησε  την εστία του Αχέροντα αλλά με τον Λιάσκο και επεμβαίνει και εκεί και να κρατάει το 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξε μια αμφισβητούμενη φάση υπέρ του Αχέροντα όταν ανατράπηκε ο Ζάκκας αλλά με τον διαιτητή να δείχνει ότι το ματς συνεχίζεται.

Τελικό σκορ του αγώνα 1-1

Όλη η προσοχή στραμμένη πλέον στο ματς της επόμενης και τελευταίας αγωνιστικής στην Πλαγιά, ματς που θα κρίνει αν ο Αχέρων Καναλακίου στεφθεί πρωταθλητής στην κανονική διάρκεια  το επόμενο Σάββατο ή αν οδηγηθούμε στο μπαράζ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: ΜΠΑΪΛΗΣ

ΒΟΗΘΟΙ: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ – ΤΣΟΓΚΑΣ

ΠΑΣ ΑΧΕΡΩΝ ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ (ΤΖΙΜΑΣ): ΛΙΑΣΚΟΣ, ΜΥΖΕΚΙΑΡΙ, ΜΠΟΥΡΝΑΣ, HOXHA, ΤΖΙΜΑΣ, ΛΟΥΚΟΥΜΗΣ, ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ (ΠΑΠΠΑΣ 52΄), ΖΗΣΗΣ (ΜΠΑΚΑΣ 82΄), ΖΑΚΚΑΣ (ΤΣΟΜΠΑΪ 60΄), ΕΛΕΖΙ, ΝΙΚΟΛΑΟΥ (ΚΟΚΚΑΛΗΣ 90΄).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΓΑΣ (ΜΟΥΣΤΑΚΑΣ): ΣΚΑΡΠΟΣ, ΜΠΙΣΤΙΩΛΗΣ, ΓΚΙΖΓΚΙΖΓΙΑΝ, GOGA (ΜΑΡΚΟ 80΄), ΜΑΡΚΟΣ, ΤΟΡΕ, ΠΑΠΠΑΣ, ΓΚΟΛΑΚΟΥ, ΒΑΣΙΟΣ (ΒΕΚΙΟΣ 65΄), ΜΗΛΙΩΝΗΣ, ΝΤΙΣΙΟΣ (ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ 88΄).

Δηλώσεις προπονητών:

Μουστάκας: «Ήμασταν κατά κράτος καλύτερη ομάδα αλλά δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος»

Τζίμας: «Δεν θα πάμε στα play off»

Δείτε ΕΔΩ φωτογραφικό υλικό από τον αγώνα.